Zaveza med generacijami: most, ki odpira prihodnost

Naomi je rekla svojima snahama: »Pojdita, vrnita se vsaka v hišo svoje matere!« [...] Ruta pa je rekla: »Ne sili me, naj te zapustim in odidem od tebe. Kamor pojdeš ti, pojdem jaz; kjer boš prenočevala ti, bom prenočevala jaz; tvoje ljudstvo bo moje ljudstvo in tvoj Bog bo moj Bog. Kjer boš ti umrla, bom umrla jaz in tam bom pokopana.« (Rut 1,8.16-17)

»Dragi bratje in sestre, dober dan in dobrodošli!

Danes nadaljujemo s premišljevanjem o ostarelih, o starih starših, o starosti. Beseda se zdi grda, vendar to ni res. Ostareli so veliki, so lepi! In danes se bomo pustili navdihniti čudoviti Rutini knjigi, ki je dragulj Svetega pisma. Prilika o Ruti osvetljuje lepoto družinskih vezi: le-te nastanejo zaradi odnosa med zakoncema, vendar pa presegajo zgolj vez para. Gre za vezi ljubezni, ki morejo biti prav tako močne, v katerih izžareva popolnost tistega poliedra temeljnih naklonjenosti, ki tvorijo družinsko slovnico ljubezni. Ta slovnica prinaša življenjsko moč in generativno modrost v celoto odnosov, ki gradijo skupnost. V primerjavi z Visoko pesmijo je Rutina knjiga kakor druga plošča diptiha poročne ljubezni. Je enako pomembna, enako bistvena, saj slavi moč in poezijo, ki morata prevevati generacijske vezi, sorodstvene vezi, vezi predanosti in zvestobe, ki obdajajo celotno družinsko ozvezdje; in ki sta v dramatičnih trenutkih življenja para sposobni celo prinašati nepredstavljivo moč ljubezni, ki more ponovno obuditi njeno upanje in prihodnost.

 

Vera odpre pričevanja, ki nasprotujejo predsodkom

Vemo, da splošne trditve o sorodstvenih vezeh, ki nastanejo ob poroki, zlasti med taščo in snaho, govorijo proti tej perspektivi. Vendar pa prav zaradi tega postane Božja beseda dragocena. Navdih vere lahko odpre obzorje pričevanja, ki je v nasprotju z najpogostejšim predsodkom; obzorje, ki je dragoceno za celotno človeško skupnost. Vabim vas, da ponovno odkrijete Rutino knjigo! Zlasti v meditaciji o ljubezni in katehezi o družini.

 

Rutina knjiga: zaveza med generacijami

Ta drobna knjiga vsebuje tudi dragocen nauk glede zaveze med generacijami: kjer se mladost izkaže za sposobno povrniti navdušenje zreli dobi, se starost izkaže za sposobno ponovno odpreti prihodnost ranjeni mladosti. Ostarela Naomi je sprva, kljub temu, da je bila ganjena nad naklonjenostjo snah, ki sta postali vdovi njenih dveh sinov, pesimistična glede njune usode prihodnosti v ljudstvu, ki ni njuno. Zato mladi ženi prijazno spodbuja, naj se vrneta k svojim družinam ter začneta novo življenje. Pravi: »Ničesar ne morem storiti za vaju.« Že to je videti kot dejanje ljubezni: ostarela žena, brez moža in otrok, vztraja, naj jo snahi zapustita. Vendar pa gre tudi za neke vrste sprijaznjenost: za vdove, ki so tujke in so brez zaščite moža, prihodnost ni mogoča. In Ruta to ve in se upre tej velikodušni ponudbi, noče iti domov. Vez, ki se je vzpostavila med taščo in snaho, je blagoslovil Bog: Naomi ne more prositi, naj jo zapustita. Sprva se Naomi zdi bolj sprijaznjena kot pa vesela te ponudbe: morda misli, da bo ta čudna vez povečala tveganje za obe. V nekaterih primerih je potrebno na nagnjenost ostarelih k pesimizmu odgovoriti z ljubečim pritiskom mladih.

 

Ostarela Naomi zaradi Rute prevzame pobudo

Naomi, ki jo je ganila Rutina predanost, bo izstopila iz svojega pesimizma in celo prevzela pobudo ter tako za Ruto odprla novo prihodnost. Ruto, vdovo svojega sina, pouči in spodbudi, naj si poišče novega moža v Izraelu. Boaz, kandidat, pokaže svojo plemenitost, ko brani Ruto pred svojimi hlapci. Žal se ta nevarnost pojavlja tudi danes.

 

Vera in ljubezen premagata predsodke

Ruta sklene novo zakonsko zvezo in svetova sta ponovno pomirjena. Izraelske žene Naomi rečejo, da je Ruta, tujka, »boljša kot sedem sinov« ter da bo ta zakon »Gospodov blagoslov«. Naomi, ki je bila polna grenkobe – dejala je, da je njeno ime sedaj »Grenka« –, bo kasneje ponovno zaživela. Ponovno rojstvo … In v svoji starosti bo občutila veselje, da ima delež pri porajanju novega rojstva. Poglejte, koliko »čudežev« spremlja spreobrnjenje te ostarele žene! Spreobrne se k prizadevanju, da se bo z ljubeznijo dala na razpolago za prihodnost generacije, ki je ranjena zaradi izgube in ji grozi, da bo zapuščena. Nova situacija bi morala glede na splošne predsodke ustvariti nepremostljiva razhajanja. Vendar pa vera in ljubezen omogočita, da se jih premaga: tašča premaga ljubosumje glede lastnega sina in vzljubi Rutino novo zvezo; žene v Izraelu premagajo nezaupanje do tujca (in če to storijo žene, bodo to storili vsi); ranljivost samskega dekleta spričo moči moškega je spravljena z zvezo, polno ljubezni in spoštovanja.

 

Razmislek o odnosu med taščami in snahami

In vse to zato, ker je mlada Ruta vztrajala pri tem, da bo ostala zvesta zvezi, ki je izpostavljena etničnim in verskim predsodkom. Nadaljujem s tem, kar sem rekel na začetku: danes je tašča mitična osebnost; ne rečem, da si jo predstavljamo kot hudiča, vendar pa se o njej vedno slabo misli. In tašča je mama tvojega moža, je mama tvoje žene. Razmislimo danes o tem precej razširjenem občutku – da je bolje, da je tašča čim bolj daleč. Ne! Je mati, je ostarela. Ena najlepših stvari za babice je videti vnučke; ko imajo njihovi otroci otroke, ponovno oživijo. Bodite pozorni na odnos, ki ga imate s svojimi taščami. Da, včasih so malo posebne, vendar pa so ti podarile materinstvo sozakonca, dale so ti vse. Vsaj osrečite jih, da bodo lahko srečno preživele starost. In da, če imajo kakšno napako, naj se popravijo; in tudi vam taščam pravim: pazite na svoj jezik, kajti jezik je eden najhujših grehov tašč, bodite pozorne.

 

Vzpostaviti most med mladimi in ostarelimi

Ruta v tej knjigi sprejme taščo in stori, da ponovno oživi. Ostarela Naomi prevzame pobudo in ponovno odpre prihodnost za Ruto, namesto da bi zgolj uživala njeno podporo. Če se mladi odprejo hvaležnosti za to, kar so prejeli, in ostareli prevzamejo pobudo, da bi ponovno odprli njihovo prihodnost, nič ne bo moglo ustaviti razcveta Božjih blagoslovov med ljudstvi! Naj se mladi pogovarjajo s starimi starši, mladi z ostarelimi, naj ostareli govorijo z mladimi. Ta most moramo ponovno močno vzpostaviti, saj je v njem tok rešitve, sreče. Naj nam Gospod pomaga, da bi na ta način v družinah rasla harmonija; tista konstruktivna harmonija, ki gre od ostarelih k mladim; ta čudoviti most, ki ga moramo varovati in braniti. Hvala.« (Papež Frančišek v katehezi med splošno avdienco na Trgu sv. Petra, 27.4.2022)

 

Kateheza. Zaveza med generacijami: most, ki odpira prihodnost