»V Matejevem evangeliju (prim. Mt 5,1-12), ki se je bral med današnjim bogoslužjem, Jezus razglasi blagre, ki so 'kristjanova osebna izkaznica in pot k svetosti' (prim. apostolska spodbuda Gaudete et exsultate, 63). Jezus nam tako pokaže pot ljubezni, ki jo je sam prvi prehodil in ki je za nas istočasno Božji dar in naš odgovor.
Je Božji dar, saj je Bog tisti, ki posvečuje, kot pravi sveti Pavel (prim. 1 Kor 6,11). In zato Gospoda prosimo, naj nas naredi svete, naj naše srce naredi podobno svojemu (prim. okrožnica Dilexit nos, 168). On nas s svojo milostjo ozdravlja in osvobaja vsega, kar nam preprečuje, da bi ljubili, kakor nas ljubi On (prim. Jn 13,34), tako da bo v nas, kot je govoril blaženi Karel Acutis, vedno 'manj mene, da bi pustil prostor Bogu'.
To nas pripelje do drugega poudarka, torej do našega odgovora. Nebeški Oče nam namreč daje svojo svetost, vendar nam je ne vsiljuje. Posejal jo je v nas, daje nam jo okusiti in videti njeno lepoto, nato pa čaka na naš odgovor. Pušča nam svobodo, da sledimo njegovim dobrim navdihom, da se pustimo vključiti v njegove načrte, da njegova občutenja naredimo za svoja (prim. Dilexit nos, 179) in, kot nas je učil, služimo drugim z vedno bolj univerzalno ljubeznijo, ki je odprta in namenjena vsem ljudem in vsemu svetu.
Vse to vidimo v življenju svetnikov, tudi v našem času. Sveti Maksimilijan Kolbe je v Auschwitzu prosil, da bi prevzel mesto na smrt obsojenega družinskega člana, sveta Terezija iz Kalkute je svoje življenje namenila služenju najrevnejšim med revnimi, in škof Oskar Romero, umorjen pred oltarjem, ker je branil pravice zadnjih pred izkoriščanjem nasilnežev. Lahko naredimo seznam mnogih svetnikov – tistih, ki jih častimo na oltarjih, in tistih “izza sosednjih vrat”, ki živijo vsakdanje krščansko življenje. V njih lahko prepoznamo mnoge brate in sestre, ki jih odlikujejo blagri: to so ubogi, krotki, usmiljeni, lačni in žejni pravice, delavci za mir. To so ljudje, napolnjeni z Bogom, ki ne morejo ostati ravnodušni do potreb svojega bližnjega; so priče svetlih poti, ki so možne tudi za nas.
Vprašajmo se: Ali v molitvi prosim Boga za dar svetega življenja? Ali se pustim voditi dobrim vzgibom, ki jih v meni zbuja njegov Duh? In ali si osebno prizadevam, da bom v okolju, v katerem živim, uresničeval evangeljske blagre?
Naj nam Marija, Kraljica vseh svetnikov, pomaga, da bo naše življenje postalo pot svetosti.« (Papež Frančišek v nagovoru pred opoldansko molitvijo Angelovega češčenja na Trgu sv. Petra, 1.11.2024)
Papež na praznik vseh svetih: Svetniki so priče svetlih poti, ki so možne tudi za nas